СумДПУ імені А. С. Макаренка за представництвом кафедри психології, взяв активну участь у заході до Дня спільнодії «Сервіси «Ти як?» – визначаємо нові стандарти підготовки фахівців» в межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я Ти як?, ініційованої Оленою ЗЕЛЕНСЬКОЮ. Захід відбувся під головуванням першого заступника голови Сумської обласної державної адміністрації – обласної військової адміністрації Тараса САВЧЕНКО та за участі заступника голови Сумської обласної державної адміністрації – обласної військової адміністрації Олексія ДРОЗДЕНКО, регіональної координаторки Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» Жанни СИДОРЕНКО, та за участі керівників структурних підрозділів та інших представників Сумської обласної державної адміністрації, представників закладів вищої освіти, які готують фахівців у сфері ментального здоров’я та фахівців, які безпосередньо представляють екосистему послуг з ментального здоров’я в регіоні. Захід проводився у змішаному форматі і зібрав близько 40 осіб офлайн і понад 100 онлайн-учасників.
Мета заходу – поєднання представників закладів вищої освіти – тих, хто готує майбутніх спеціалістів, – з сервісами, з майданчиками подальшого працевлаштування та надання психосоціальних сервісів. Візія – виявлення прогалин між портретом майбутніх фахівців, яких саме зараз готують у закладах вищої освіти та спеціалістами, які вже нині працюють у структурах надання послуг, виявлення відповідності фахівців до реальних викликів у сфері ментального здоров’я.
З доповіддю: «Ресурси та можливості підготовки майбутніх фахівців з підтримки ментального здоров’я суспільства кафедрою психології СумДПУ імені А. С. Макаренка» виступила Світлана КУЗІКОВА, доктор психологічних наук, професор, завідувач кафедри психології. Основні акценти виступу були зосереджені на таких аспектах підготовки майбутніх фахівців, які навчаються за спеціальністю С4 Психологія: 1) академічній базі – огляду освітньо-професійних програм навчання, зокрема, «Практична психологія» за першим та «Психологія» за другим рівнями вищої освіти, які пропонуються університетом у сфері психології та психосоціальної підтримки, механізму їх оновлення завдяки обговоренню з внутрішніми і зовнішніми стейкхолдерами, та уведення, завдяки таким обговоренням, нових освітніх компонентів, що спеціалізуються на ментальному здоров’ї та нових викликах, пов’язаних з війною (зокрема, курсів «Первинна психологічна допомога», «Психологія здоров’я», «Військова психологія і післявоєнна допомога», «Робота з психологічними травмами війни для військових і цивільних», «Первинне кризове консультування»); 2) кваліфікованому викладацькому складу (100% відповідність ступеню і вченого звання профілю кафедри та співпраці кафедри з практиками в сфері ментального здоров’я), що забезпечує студентам доступ до актуальних знань та практичних навичок; 3) практичній підготовці (можливості навчання студентів за дуальною формою освіти та опису можливостей проходження практики в різних закладах охорони здоров’я, соціальних службах, що працюють у сфері ментального здоров’я); 4) участі студентів та викладачів у наукових дослідженнях, проектах і програмах, спрямованих на вивчення проблем ментального здоров’я; 5) впровадженню новітніх методик і технологій у навчальний процес, зокрема, практики гостьових лекцій, зустрічей клубу випускників. Серед можливостей кафедри психології СумДПУ імені А. С. Макаренка у підтримці ментального здоров’я доповідачка відзначила: 1) викладачами кафедри розроблено ряд програм підвищення кваліфікації та програм для населення («Первинна психологічна допомога»; «Психологічні особливості спілкування у критичних ситуаціях життя (для осіб, що надають паліативну допомогу)»; «Підтримка ментального здоров’я особистості в критичних ситуаціях життя» та ін.), 2) налагоджена взаємодія з державними і недержавними установами, як під час навчання так і практичної діяльності студентів (навчальна, виробничі практики) для реалізації соціальних проектів, спрямованих на покращення ментального здоров’я.
Під час зустрічі учасники-надавачі послуг поділилися сучасними особливостями роботи, актуалізували запити щодо підготовки фахівців, оскільки через війну виникли непередбачувані нові виклики.
До обговорення ролі різних сервісів «Ти як?» та вищих навчальних закладів у підтримці ментального здоров’я суспільства – від підготовки фахівців відповідного спрямування до створення дбайливого середовища навколо освітян і студентів та інших членів громади – також активно долучилися доценти кафедри психології СумДПУ імені А.С. Макаренка Лариса ДВОРНІЧЕНКО і Наталія ЄРМАКОВА.
Оскільки усі надавачі послуг обговорили нові виклики, пов’язані з війною, та важливість адаптації підготовки фахівців до сучасних умов, День спільнодії став платформою для формування нових аспектів освіти у цій сфері. Для СумДПУ імені А. С. Макаренка участь у заході до Дня спільнодії – це іще одна можливість сформувати нові аспекти підготовки фахівців, усвідомити сучасні виклики практики та перспективи, що, безумовно, сприятиме покращенню відповідності підготовки та навчання спеціалістів реальним вимогам до фахівців.
В рамках проведення «Тижня психології», організованого кафедрою психології Сумського державного педагогічного університету імені А.С. Макаренка, 21 квітня 2025 року відбулася гостьова лекція старшого офіцера відділу психологічної підтримки персоналу Командування Сил підтримки Збройних Сил України Ольги ЯКОВЕЦЬ на тему: «Особливості роботи військового психолога Збройних Сил України».
Під час цієї змістовної зустрічі Ольга Борисівна поділилася цінним досвідом свого професійного становлення як практикуючого психолога в ЗСУ. Вона ознайомила студентів та магістрантів з тонкощами та специфікою роботи військового психолога, підкреслила ключові якості, необхідні фахівцю в цій сфері, та розкрила основні напрямки діяльності військових психологів у Збройних Силах України.
Особливу увагу було приділено детальному представленню структури професійно-психологічного відбору в ЗСУ, особливостям професійно-психологічної підготовки особового складу та психологічному супроводу військовослужбовців під час виконання бойових завдань. Для кращого розуміння представленої інформації пані Ольга продемонструвала ознайомлювальні відеоматеріали, що ілюстрували практичну роботу військових психологів ЗСУ.
Окрім того, Ольга Яковець детально розповіла про протокол психологічної підтримки «Я поруч», який використовується у роботі з військовослужбовцями.
Перший тиждень першої навчальної психологічної практики (07.04-18.04.2025 р.) студентів-другокурсників 0027 групи спеціальності 053 Психологія вже залишив яскраві враження. Мета практики – ознайомлення з роботою психологічних служб різних закладів та здобутті практичних компетентностей у психологічній діагностиці, корекції, консультуванні, просвіті та профілактиці.
Студенти розподілені і працюють під керівництвом досвідчених психологів освітніх, реабілітаційних, медичних, соціальних установ міста і області, зокрема, Олени Осюхіної з Палацу дітей та юнацтва, Марини Голубовської з Сімейного центру психології і розвитку «ГородОК» (м. Суми), Людмили Король і Наталії Нечипоренко зі Сумського обласного центру комплексної реабілітації дітей та осіб з інвалідністю, Анни Тимченко з «Центру учасників бойових дій» Сумської міської ради, Аліни Штеби з Сумського обласного центру соціальних служб, Вікторії Ніколенко з Управління поліції охорони в Сумській області, Тетяни Мальцевої з КНП СОР «Обласна дитяча клінічна лікарня» та Віти Гончар з КНП Охтирської міської ради «Охтирська центральна районна лікарня», Наталії Матюхіної з Сумського ДНЗ (ясла-садок) №38 “Яблунька”, Тетяни Нечепуренко з Буринського міського ліцею №1 імені В.М. Кравченка та Олени Бондаренко з Буринського міського ліцею №3, Сергія Бондаренка з Білопільської гімназії № 3, Олени Степанової з Шосткинської ЗОШ I-III ступенів №5, Наталі Греняк з Тернопільського ЗДО ясла-садок №1, а також – багатьох інших закладів міста Суми, області та України.
Під час практичної діяльності студенти ознайомилися зі службовою документацією та отримали цінні знання про специфіку роботи психологів баз практик, отримали цінні Hard та Soft Skills (компетентності, визначені освітньою програмою Практична психологія, а також – важливі особистісні якості та навички, необхідні для ефективної міжособистісної взаємодії). Студенти висловили позитивні враження від нових знань та досвіду, отриманих під час безпосередньої професійної взаємодії, підкреслили важливість практичної діяльності для їх професійного розвитку. Багато з них відзначають, що такі зустрічі надихають і мотивують до глибшого занурення у сферу психології.
Бажаємо вдалого завершення практики та нових інсайтів!
28 березня (п'ятниця) 2025 р. відбулась гостьова лекція кандидата психологічних наук, старшого наукового співробітника лабораторії методології і теорії психології Інституту психології імені Г.С.Костюка НАПН України Світлани ЛУКОМСЬКОЇ Особливості девіантної поведінки підлітків під час війни.
Під час лекції пані Світлана розповіла про психологічні проблеми підлітків в Україні під час війни, про основні травмівні події, спричинені війної, надала пояснення щодо ненасильницької травми та інших проявів ПТСР та психологічні поради для роботи з підлітками, які зазнали травм та потребують психологічної допомоги.
- Гостьова лекція Людмили Жадан "Кризи в житті людини. Травми та травматичні події. Сучасні протоколи кризових інтервенцій"
- "Взаємодія зі стейкхолдерами кафедри психології". Єрмакова Н.О.
- Щербак Т.І. нагороджено Подякою Національної академії педагогічних наук України
- Зустріч гаранта зі стейкхолдерами 16 січня 2025 р.